Práca s technikou inak


Základná škola, Trstená

"Keďže práca detí s IKT sa javila ako výrazný motivujúci prvok najmä pre deti so slabšími vzdelávacími schopnosťami, rozhodli sme sa založiť svoju televíziu prostredníctvom triedneho blogu."

 

Použitá vzdelávacia metodika

  • metódy zvýšenia motivácie detí pre vzdelávanie a zlepšenie dochádzky
  • alternatívne metódy výučby jednotlivých predmetov

 

Cieľová skupina

Projekt ponúka inovatívny prístup k vyučovaciemu procesu,  v ktorom majú deti dostatok podnetov, sú vedené k heuristickému spôsobu riešenia problémov a hrový charakter vyučovania stimuluje detí k aktivite na vyučovaní. Projekt bol pripravený pre 24 žiakov 3. ročníka.
 
 

"Celý projekt je založený na myšlienke, že deti sa stali reportérmi, moderátormi, kameramanmi, fotografmi,... multimediálneho štúdia."

 

Projekt na ZŠ v Trstenej sa začal v novembri 2008. Aktivity, ktoré prezentujeme v tomto príspevku boli realizované od novembra 2008 do novembra 2009 a k slovu rovno púšťame pani učiteľku Gabrielu Kapjorovú:

Pred rokom sa nám podarilo založiť svoju vlastnú triednu „Stroskotaneckú televíziu “. Celý projekt je založený na myšlienke, že deti sa stali reportérmi, moderátormi, kameramanmi, fotografmi,... multimediálneho štúdia. Ich úlohou bolo a stále je vytvárať rôzne druhy elektronických príspevkov – videá, reportáže, rozhovory, aktuality, pozvánky, ankety, vlatné programy, ... .Tie sa nevysielajú ako v klasickej televízii, ale prostredníctvom založenia si vlastného blogu www.stroskotanci.spaces.live.com, do ktorého deti svoje príspevky uverejňujú a nielen to, deti môžu na jednotlivé príspevky reagovať, pripomienkovať ich, dopĺňať, upresňovať, písať komentáre...

Deti, pre ktoré bol projekt pripravený pochádzajú z prostredia, o ktoré majú rodičia záujem a ich spoluprácu, ale žiaľ, región z ktorého deti pochádzajú /Orava/ neposkytuje rodičom veľké pracovné príležitostí a to sa potom v určitom svetle odráža aj na možnostiach podpory svojich detí. Deti veľmi radi pracujú s modernými informačno-komunikačnými technológiami (IKT), no dostupnosť k týmto technológiám bola  veľmi malá resp. žiadna. Spočiatku sme mali možnosť pracovať 1 hodinu týždenne v počítačovej učebni. Keďže práca detí s IKT sa javila ako výrazný motivujúci prvok najmä pre deti so slabšími vzdelávacími schopnosťami, rozhodli sme sa založiť svoju televíziu prostredníctvom triedneho blogu. Pre nedostatok techniky blog najskôr slúžil ako istý druh elektronickej kroniky našej triedy. Postupne sa nám podarilo uspieť v niekoľkých grantových výzvach, a tak mali deti možnosť naučiť sa pracovať s digitálnymi fotoaparátmi, kamerou, diktafónom, interaktívnou tabuľu, hlasovacím zariadením, multifunkčným zariadením, vizualizérom, dataprojektorom.

 

"Veľký prínos vidím aj v tom, že sa deti naučili medzi sebou komunikovať, spolupracovať a najmä prezentovať svoju prácu bez akéhokoľvek rozdielu. Zažili pocit úspechu, dôležitosti a uvedomili si jedinečnosť svojej osoby."

 

Deti zásluhou tohto projektu mali možnosť spoznať rodný región, cestovali sme rôznymi dopravnými prostriedkami / vlak, plte, loď, autobus , úzkokoľajná železnička, kone, pešia turistika/ , navštívili sme rôzne múzeá , galérie a hrady. Deti zo znevýhodneného prostredia by tieto zážitky  kvôli zlej finančnej rodinnej situácii nemali možnosť zažiť.

 

„Deti v škole aj zásluhou tejto techniky našli uplatnenie, možnosť na sebarealizáciu či kooperáciu, pristupovali k jednotlivým aktivitám nielen ako pasívni poslucháči, ale predovšetkým ako tvorcovia a aktéri.“       

 

Triedu navštevujú žiaci veľmi talentovaní, ale aj žiaci s výchovno- vzdelávacími problémami, ktorí si vyžadujú individuálny prístup. Okrem toho niektorí žiaci pochádzajú z prostredia, v ktorom je nedostatok finančných prostriedkov z dôvodu nezamestnanosti rodičov, no aj napriek tomuto znevýhodneniu majú rodičia o svoje deti záujem a snažia sa so školou spolupracovať, čo považujem za veľké pozitívum a nesmiernu motiváciu pri realizácii jednotlivých aktivít. Počas projektu žiaci pracovali  na hodinách vlastivedy, prírodovedy, hudobnej výchovy, slovenského jazyka, matematiky, výtvarnej výchovy a práce s počítačmi od novembra 2008 a pre obľúbenosť v projektovom vyučovaní pokračujeme aj v štvrtej triede. Projektové úlohy boli naplánované tak, aby si deti hravou formou, v radostnej a tvorivej atmosfére precvičili komunikačné zručnosti a tvorivé myslenie, naučili sa získavať informácie z rôznych zdrojov, propagovať a prezentovať svoju prácu.

 

Vznik Stroskotaneckej televízie sprevádzali mnohé pestré a nápadité aktivity, ktoré si môžete prezrieť na nasledujúcich stránkach:

  • Reality show „ Noc v škole“
  • Daltonské dni,
  • Sedem divov Oravy
  • Stroskotanecký milionár
  • Násobilkové a delilkové bingo
  • Páli vám to ?
  • Zázraky prírody a
  • Stroskotanecká konferencia,...
  • Vznik dcérskej spoločnosti Stroskotaneckej televízie multimediálneho štúdia „Gombík“  

 

"Žiakom so slabšími vzdelávacími výsledkami to veľmi pomohlo, lebo sa s učebnou látkou stretávali aj niekoľkokrát, pričom si vôbec neuvedomili, že sa učia."

 

 


Prínosy projektu

- Prostredníctvom tohto projektu sa deti učia efektívne využívať informačno-komunikačné technológie, nevnímajú počítač len ako stroj na zabíjanie nudy pri počítačových hrách, televíziu ako jediný prostriedok na trávenie voľného času a pod. Deti pracujú s modernou technológiou, ktorá ich láka a je pre ne atraktívna, ale každý jej spúšťací gombík sa učia využívať pre zmysluplnú a tvorivú činnosť.

- Žiakom so slabšími vzdelávacími výsledkami to veľmi pomohlo, lebo sa s učebnou látkou stretávali aj niekoľkokrát, pričom si vôbec neuvedomili, že sa učia.


 

KONTAKT:

Gabriela Kapjorová
Krátka 484/10,Trstená 02801
kapjorova@centrum.sk

 

Ak Vás projekt zaujal, tu si môžete stiahnuť viac informácií.