Bratislava je prekrásne mesto, jedno z najkrajších na svete. Krásy mesta však vynikajú nielen v denných hodinách, ale aj po zotmení. Akonáhle Slnko zapadne za obzor, naskytne sa vám príležitosť prezrieť si množstvo historických pamiatok, osvetlených výkonnými reflektormi. Napríklad dominantu Bratislavského hradu nemožno prehliadnuť a pôsobí tu majestátnym dojmom už mnoho rokov. Osvetľovanie pamiatkových objektov sa stalo obľúbenou činnosťou v mnohých mestách a tiež na hradoch a zámkoch. Ťažko si dokážeme predstaviť, že by tieto klenoty po západe Slnka zakryla tma a my tu mali len slabé pouličné osvetlenie na pohyb osôb a vozidiel na cestách. Osvetľovanie pamiatok je skrátka neodmysliteľnou súčasťou života modernej spoločnosti, ale má to jeden háčik.

panorama mesta Bratislava

Na osvetľovanie sa využíva niekedy aj niekoľko desiatok svietidiel, spravidla halogénových reflektorov s vysokým príkonom, napríklad 500 W. Ak potom osvetľujete pamiatkový objekt tridsiatimi takýmito reflektormi každý deň po dobu 7 hodín, bude mesačná spotreba elektrickej energie značná – cez 3 mWh, teda za rok zhruba 38 mWh. Táto položka v mestskom, obecnom či inom rozpočte nie je zanedbateľná a tak sa možno začnete zháňať po nejakom lacnejšom riešení. Nie, naozaj nemusíte svietidlá vypínať a prísť o krásu osvetlenej fasády, stačí vymeniť halogénovú žiarovku za LED reflektor 30 W.

Bratislavský hrad

Razom je mesačná spotreba len 0,2 mWh, čo je priepastný rozdiel. Vymeníte všetkých tridsať svietidiel za moderné typy s dlhšou životnosťou, nižšou spotrebou elektriny a približne zhodným svetelným tokom. LED diódové svietidlá sú v súčasnej dobe na veľmi vyspelej technickej úrovni, životnosť niektorých LED zdrojov je až 50 tisíc hodín, čo pri dennom svietení siedmich hodín zodpovedá dobe nepretržitej prevádzky 19 rokov. Pritom životnosť halogénových žiaroviek je oveľa kratšia, zhruba iba 4000 hodín, teda v tomto prípade by bola halogénová žiarovka v prevádzke len pol druhého roka.